Supernatural
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


За свръхестественото в живота ни...
 
ИндексИндекс  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

 

 ОБСЕБВАНЕ ОТ МЪРТВИТЕ

Go down 
АвторСъобщение
Butterfly
Admin
Admin
Butterfly


Брой мнения : 28
Join date : 09.02.2009
Age : 31
Местожителство : В спокойствието на ноща...в безкрайното

ОБСЕБВАНЕ ОТ МЪРТВИТЕ Empty
ПисанеЗаглавие: ОБСЕБВАНЕ ОТ МЪРТВИТЕ   ОБСЕБВАНЕ ОТ МЪРТВИТЕ I_icon_minitimeСъб Фев 14, 2009 12:28 am

През 1924 Карл Викланд издал книгата си "Тридесет години сред мъртвите" това било разказ на известен лекар за психологичното му изследване на спиритуализма.Естествено книгата не била посрещната с одбри отзиви .Но това не е справедливо за труд,който при по –задълбочен прочит се оказва трезво и фактологично изложение на теорията на доктор Викланд,че голяма част от душевните заболявания се предизвикват от обсебване от духове.
Дванадесет години преди Викланд да се роди ,през 1849,в Коринтиан Хол в Рочестър ,Ню Йорк било създадено движението ,наречено спиритуализъм ,и за няколко години новата “религия” се разпространила сред християнският свят.
Всичко започнало две години по-рано в малкото градче Хайдсвил,където странни почуквания и трополене държали семейство Фокс будни по цяла нощ.Госпожа Фокс започнала да общува с невидимият натрапник чрез 1 почукване за не и 2 за да.Така когато тя го попитала дали е дух се чули два силни трясъка.По-нататъчното общуване установило ,че призракът е та амбулантен търговец,убит от предишен обитател и заровен в мазето на къщата.(Предишният обитател с възмущение отрекъл ,но след повече от половин век зад импровизирана стена в мазето били открити човешки кости.)Почукванията и потропванията се превърнали в типичен полтъргайст,който тормозел сестрите тийнеджърки Кейт и Маргарета дори когато били разделении.В къщата на Фокс се носели смразяващи кръвта стонове и звуци от тяло ,влачено по пода ,които накарали косата на Джеймс Фокс да побелее.Най-накрая духът изпратил съобщение ,че тази истина трябва да бъде съобщена на света,което довело да създаването на спиритуализма през ноември 1849.
Доктор Викланд обяснява ,че при него всичко започнало,когато пациентката му госпожа Бл…,която се занимавал с автоматично писане ,почнала да получава присдтъпи на умопомрачение,по време на които използвала отвратителене език и твърдяла,че е актриса.Наложило се да я затворят в психиатрия.Друга жена ,художничка и изтънчена дама ,била завладяна от сущането ,че е прокълната душа,коленичела в калта,молела се и крещяла.Трета ,която притежавала магазин ,се показвала на прозореца по нощница и обявила , че е Наполеон.Трябвало да я махнат от там с полиция.
Друг път доктор Викланд правел дисекция на крак в медицинското училище и когато се прибрал ,бил удивен ,че жена му Анна сякаш щяла да припадне.Сложли ръка на рамото и и се стреснал ,когато тя се разкрещяла и казала заплашително”Защо трябваше да ме режеш?”След няколко въпроса станало ясно ,,че му говори духът на собственника на крака,на когото бил правил дисекция.Когато Викланд се опитал да му обясни ,че тялото е на жуна му ,той отвърнал “Какви ги говориш?Аз не съм жена-аз съм мъж” Най-накрая Викланд успял да убеди духа ,че е мъртав и че дисекцията на тялото няма да му навреди.Когато мъртвият помолил за тютюн за дъвкане или лула,Викланд трябвало да му обясни,че съпругата му не пуши.На следващият ден забелязал ,че зъбите на трупа били силно оцветени от тютюн.След множество подробни обяснения той най-накрая успял да убеди мъжа,че е мъртъв ,и духът изчезнал.
Това показала но Викланд ,че духът може да вярва,че е още жив ,особенно ако смъртта му е настъпила неочаквано.Освен това имал и случай,който сякъш демонстрирал ,че за да се проявят,духовете нямат нужда от медиум.
При един от поредните му сеанси със духове,когато те говорели чрез жена му ,обяснли на Викланд ,че подобни бездомни духове –които не осъзнават ,че СА мъртви –са привлечении от топлината на човешката аура-енергийна сфера ,която заобикаля човешкото тяло-и при определении обстоятелства могат да се прикрепят към собственника на тази сфера подобно на духовен паразит.Всъщност подобни духове СА в състояние на сън ,в който сънищата и реалността се смесват и ,както понякога насън,сънуващият не знае ,че сънува.
Книгата на Викланд съдържа толкова много случаи в 460-те си страници ,че е невъзможно да бъде резюмирана.Но един типичен случай ще илюстрира защо е бил толкова убеден ,че наистина си контактува с истински духове,а не става дума за някаква странна истерия от страна на жена му.През 1904 ,на сеанс в Чикаго ,госпожа Викланд започнала да стиска гърлосто си и да вика :”Махнете въжето!Тъмно е!”Когато духът се успокоил и заговорил нормално ,обяснил ,че е 16 годишната Мини Хармънинг ,която се била обесила в чикагският квартал Палатайн.Тя казала ,че срещнала духа на едър мъж с черна брада ,той я хипнотизирал и я накарал да се обеси.Семейството на обесената било учудено от смъртта и защото станала без конкретен повод.Нещо повече,имало съмнителни обстоятелства-дрехата около щията и била разкъсана ,а по гърлото и имало драскотини.
Викланд цитира много подобни случаи и най-интересното в този е заявлението на момичелто ,че било хипнотизирано (може би имало предвид просто силно повлиано) от дух с черна брада да се самоубие.Това означава ,ме е било обладано от дух.
Дрег изследовател ,който повярвал ,че обсебването се дължи на духове,бил Макс Фрийдъм Лонг ,който на 27 год.пристигнал в Хавай където започнал да изучава месните магьосници ,кауни или пазители на тайната-последните последователи на древната религия хуна.Според учението хуна човек има три аз-а-низш,среден и висш.Низшият аз е в основата си емоционален и общо взето отговаря на понсъзнанието на Фройд.Средният аз е нашето обичайно ,ежедневно съзнание.Висшият аз може да се нарече свръхсъзнание и вижда в бъдещето.След смъртта трите аз-а могат да се разделят и ницшият понякога се превръща в полтъргайст ,а средният-в призрак.В книгата си Тайното учение Лонг обсъжда феномена разделяне на лличността и изразвяа виждането си ,че често той се дължи на обсебване от низшия аз или средния аз ,или на комбинация от двете.
Още двама прочути американски изследователи приемат възможноста за обсебване.Философът Уилям Джеймс ,който бол скептик в началото,повярвал в духовене благодарение на медиума госпожа Пайпър,чийто дух –посредник Финуит му разказвал много неща ,които не би могъл да научи по нормален път.Джеймс трябвало да се съгласи ,че ако медиумът би могъл да бъде обесебен от дух ,е възможно това да става и с други хора и така биха могли да се обяснят случаите с обсебване от демони.


Източник:”Неразгаданите мистерий” на Колин и Деймън Уилсън
Издателство Бард
Върнете се в началото Go down
http://booo.omgforum.net
 
ОБСЕБВАНЕ ОТ МЪРТВИТЕ
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Supernatural :: Духове-
Идете на: